Βραδιά όνειρο και πρόκριση για τον Ολυμπιακό απέναντι στη Μίλαν

Σε μία βραδιά που θα γραφτεί στην ιστορία, ο Ολυμπιακός κατάφερε όχι μόνο να κερδίσει αλλά και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Europa League κερδίζοντας την Μίλαν με 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τον Ολυμπιακό να έχει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 12ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να διαχειρίζεται συνετά το παιχνίδι και στο 60 κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Σισέ…

Στο 69′ δοκιμάστηκαν οι αντοχές του φαληρικού γηπέδου, όταν στο σουτ του Γκιλιέρμε ο Σαπάτα έβαλε το πόδι του και η μπάλα πήρε ύψος για να καταλήξει στα δίχτυα του εμβρόντητου Ρέινα για το 2-0!

Όμως τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ψυχρολουσία για τους ερυθρόλευκους, με τον Σαπάτα να μειώνει με το κεφάλι, παρά την προσπάθεια του Σα να αποσοβήσει το γκολ.

Στο 80′ ο Bastien καταλόγισε πέναλτι σε παράβαση του Αμπάτε πάνω στον Τοροσίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φορτούνης, που με ψύχραιμο χτύπημα χαμηλά στην αριστερή γωνία σκόραρε για το 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!