Πέρασε από το Αγρίνιο με Φορτούνη και Ανσαριφάρντ » pikosapikos.gr Πέρασε από το Αγρίνιο με Φορτούνη και Ανσαριφάρντ » pikosapikos.gr

Σημαντική νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναιτωλικού με 4-1 μέσα στο Αγρίνιο για τη 14η αγωνιστική της Super League, με πρωταγωνιστές τους Κώστα Φορτούνη και Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Μετά από ένα αγχωτικό πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 1-1 (Φορτούνης 5′ – αυτογκόλ του Ένχελς στο 27′), οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις στο δεύτερο μέρος, από τους Φορτούνη και Ανσαριφάρντ, οι οποίοι σκόραραν στο 62′ και στο 66′ αντίστοιχα, βάζοντας ξανά τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού.

Ο Παναιτωλικός έχασε σημαντική διπλή ευκαιρία να μειώσει  στο 80′, όταν ο Προτό είπε «όχι» στον Ρόσα από το ύψος της μικρής περιοχής, ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ αλλά σούταρε στο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, με γκολ του Τζούρτζεβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έτσι, ανέβηκε – έστω και προσωρινά – στην κορυφή της Super League.