Ο Κολοσσός έφερε στα όριά του τον Παναθηναϊκό! » pikosapikos.gr Ο Κολοσσός έφερε στα όριά του τον Παναθηναϊκό! » pikosapikos.gr
Αθλητικά Αίθουσα σύνταξης Προτεινόμενα

Ο Κολοσσός έφερε στα όριά του τον Παναθηναϊκό!

Ο Κολοσσός έβαλε πολύ δύσκολα στον Παναθηναϊκό, βρέθηκε να προηγείται ακόμα και οκτώ πόντους διαφορά, ωστόσο οι «πράσινοι» με αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο πήραν το ροζ φύλλο με 72-71.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε στο 8′ να προηγείται με +9 (19-10), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κρατούσε σταθέρα τη διαφορά (26-18), ενώ για πρώτη φορά στο ματς, αυτή έφτασε ακόμα και σε διψήφιο αριθμό πόντων (+10, 33-23). Ο Κολοσσός μάζεψε διαφορά κι έκλεισε το ημίχρονο στο -4 (33-29).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Ρόδου, πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της και όχι μόνο έκανε την ανατροπή (38-35), αλλά προηγήθηκε κιόλας με οκτώ πόντους διαφορα (47-39). Το «τριφύλλι» συμμάζεψε τα πράγματα, μειώνοντας στον πόντο (47-46), ενώ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 28′ κάνοντας το 51-50. Παρά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός κρατούσε την ισχνή διαφορά (54-53), ο Ντάστιν Γουέαρ με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου διαμόρφωσε το 56-54 του τριανταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός κρατούσε μέχρι και το 36΄ σταθερά το προβάδισμα (61-54), τα σουτ όμως των Γκιστ και Ρίβερς έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στους «πράσινους» γράφοντας το 69-66 (στο 38′). Ο Γκρίφιν μείωσε στον πόντο 72-71, ενώ στο τέλος του αγώνα είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του ωστόσο αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Πηγή: SuperBasket