Μεγάλη νίκη στο Κάουνας που ίσως του βγει... ξινή! » pikosapikos.gr Μεγάλη νίκη στο Κάουνας που ίσως του βγει... ξινή! » pikosapikos.gr

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Κάουνας κερδίζοντας τη δύσκολη Ζαλγκίρις με 88-75, έφτασε το ρεκόρ του στη Euroleague στο 8-4, ωστόσο αγωνιά για τον Πρίντεζη!

Τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο διεθνής πάουερ φόργουορντ γύρισε το γόνατό του και αποχώρησε σφαδάζοντας από το παρκέ, σκορπώντας έντονη ανησυχία στους ανθρώπους των Πειραιωτών. Πλέον, οι εξετάσεις που θα υποβληθεί, θα φανερώσουν αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα…

Στο αγωνιστικό κομμάτι, Ολυμπιακός και Ζαλγκίρις είχαν ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με 42-40. Σε αυτό το διάστημα, ο Πρίντεζης ήταν πρωταγωνιστής.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μικρές διαφορές, που διατηρούσε μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Τότε, με δυνατή άμυνα, εύστοχα μακρινά σουτ των Σπανούλη, Παπανικοιλάου κι ευστοχία του Μπιρτς στις βολές, “έχτισαν” διψήφια διαφορά κι έφτασαν σε μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-42, 60-63, 75-88